,,Čtverák? Až si budu jistý.“

Pátek, 9. ledna 2009,

Článek z 9. ledna 2009.
Nadějný brněnský závodník Michal Březina se chystá na mistrovství Evropy. Osmnáctiletý mladík si na začátku sezony zajel nový osobný rekord, který z něj udělal člena elitní evropské desítky. Na šampionátu si troufá i na umístění v první šestce.

Na chodbách průmyslovky v Purkyňově ulici ho člověk moc často nepotká. Michal Březina má teď jiné starosti.

Z pozice sedmého muže letošního evropského krasobruslařského žebříčku se nadějný Brňan chystá na mistrovství Evropy, které začíná 19. ledna v Helsinkách.

Loni odjel z evropského šampionátu s 16. místem, letos se dívá o hodně výš. V září si zajel díky bezchybně skočeným trojným skokům osobní rekord, a pokud svůj výkon zopakuje, neměl by na mistrovství v Helsinkách v konečném pořadí opustit první desítku. Ta mu ale nestačí. "Chci skončit do šestého místa," prohlašuje Březina.

Vaše nominace na mistrovství Evropy nebyla kvůli zranění kolena zdaleka jistá. Oddechl jste si po jejím zveřejnění?

Hodně. O té původní jsme věděli už v říjnu. Jenže pak se zjistilo, že se musí operovat moje koleno, takže jsem nemohl jet ani finále Grand Prix, ani mistrovství republiky, a to mě hodně znervóznělo. Říkal jsem si, že se to všechno může ještě předělat, protože jsem nejel ani jeden z velkých závodů. A hlavně mistrovství republiky. Nakonec to ale všechno dopadlo v můj prospěch.

Pro nominaci mluvil především váš nový osobní rekord. Neříkal jste si, že už kvůli tomu by vás měli na šampionát poslat?

Sám jsem na nic nesázel, spíš jsem to nechal řešit trenéry. Já jsem trénoval, abych se dostal do formy, v níž jsem byl před operací. Někde v hlavě jsem měl, že možná nepojedu nikam, ale snažil jsem se na to nemyslet.

Operované koleno už vás tedy nijak neomezuje?

Ne, už funguje úplně bez problémů. V nemocnici u svaté Anny mi to udělali úplně výborně, za čtyři týdny už jsem normálně trénoval.

S jakým cílem pojedete do Finska?

Loni jsem skončil mezi muži 16. a letos bych se rád dostal do první šestky. Předloni na mistrovství světa juniorů jsem byl také 16. a o rok později jsem poskočil na pátou pozici, tak bych to rád napodobil.

Váš trenér tvrdí, že by byl moc spokojený, i kdybyste potvrdil ono tabulkové sedmé místo. Vy si věříte na ještě lepší pozici?

Je fakt, že tu první šestku jsem možná přehnal. Sedmá pozice by mě taky uspokojila. Přece jen má na takovém závodě člověk jen jeden pokus, aby ukázal, jak se připravil.

Při rekordní jízdě jste především bezchybně skočil všechny trojné skoky. Budete se úspěšného programu držet, nebo se chystáte riskovat a zkoušet třeba čtverný salchow, který už jezdíte v tréninku?

Spíš ne, asi pojedeme na jistotu. Mistrovství Evropy je velký závod. Uvidíme, jak se mi salchow bude dařit v tréninku. Když nad ním budu přemýšlet a z pěti skočím jednoho, tak to zkoušet nebudeme. Rozhodneme se v průběhu příštího týdne. V krátkém programu se ale nic měnit nebude. Dokud ten skok nebude jistý na sto padesát procent, tak ho do krátkého programu nezařadíme. Do volné jízdy možná, tam je skoků víc, ale do krátkého programu se dávají jen tři skokové prvky a ty musí být jisté.

Máte možnost připravovat se s Tomášem Vernerem v Oberstdorfu, ale trénujete i doma v Brně. V jaké fázi jste teď?

Momentálně se připravuju právě v Oberstdorfu. Přijel jsem 25. prosince a ještě týden tady budu. Tomáš zatím nedorazil, přijede až příští týden. Co jsem tady, tak jsem jel tři exhibice, mezi nimi třeba i známou Silvestr gala, kterou vysílá Eurosport.

V čem vám spolupráce s Vernerem nejvíc pomáhá?

Už jen to, že spolu můžou trénovat tři čtyři dobří závodníci, tak to něco přináší, natož trénink s mistrem Evropy. Sleduju, co dělá ten druhý, a snažím se to udělat ještě lépe.

Máte kolem sebe trenérský tým, jak mají jeho členové rozdělené kompetence?

V Oberstdorfu mě má na starosti pan Fajfr a v Brně trénuju s panem Starcem. Ten za mnou ale přijede i do Německa, takže budu s oběma. Pan Fajfr tady má na starosti i sportovní dvojici z Německa, která se na šampionát také chystá. Oba trenéři jsou z Brna a mají na přípravu stejné názory, takže se nestane, že by mi jeden něco radil a druhý to pak vyvrátil. Mně to tak maximálně vyhovuje.

Kdo vám zařídil možnost přípravy v Oberstdorfu?

Můžou za to oba trenéři. Asi v roce 2004 jsem byl na závodech v Mnichově a oni se tam po dlouhé době potkali. Pan Fajfr říkal, že se mu líbila moje jízda, a ptal se, jestli nechci přijet za ním právě do Oberstdorfu. A od té doby jsem tady čím dál častěji.

 

Pořád má rezervy, ale už se to láme

Petr Starec - trenér Michala Březiny

 

Michal má skvělou techniku, se kterou může skákat čtverné skoky. Těží z vrozených dispozic. Je rychlý v odrazu a hlavně je technický ve vzduchu, kde dokáže zrychlit rotaci tak, jak se to povede jen málokomu.

V tréninku zkouší čtverného toeloopa i salchowa. Zvlášť druhý skok moc jiných krasobruslařů na světě neskáče, všichni se spíš zaměřují na toeloopa.

Než se Michal zranil, tak se mu v tréninku povedly dva nádherné čtverné salchowy, až se všichni kolem divili, že šlo skutečně o ně.

Těžko se mi hledá něco, co by mu ještě chybělo a bránilo v tom, aby se stal skvělým krasobruslařem.

Je výborný skokan a jeho technika je velmi vytříbená. Samozřejmě se i u něj dají najít rezervy. Třeba v piruetách. Zlepšit by se také mohl v kontaktu s publikem.

Myslím si však, že i to už se láme. Schopnost prodat jízdu před publikem často přichází až s věkem.

I Tomáš Verner, s nímž Michala často porovnávají a který je v tomto ohledu velmi dobrý, se to musel naučit.

Michalovi by to mělo jít ale také dobře, lidem je sympatický. Jeho nedávnou exhibici v Oberstdorfu hodnotili velmi kladně němečtí i američtí komentátoři.

Těží z možnosti přípravy v Oberstdorfu, kde se na ledě potkává právě s Tomášem Vernerem nebo Italkou Kostnerovou. Teď už tam jezdí třetím rokem. Jde především o srpnovou stáž, ale pokud to škola dovolí, tak přijíždí i dřív.

V současnosti tam trénuje i před většími závody. V Brně by ho školní povinnosti nebo jiné věci zbytečně rozrušovaly.

Tato příprava má po všech stránkách lepší úroveň, v létě se tam schází hodně skvělých krasobruslařů.

Navíc to není daleko a i z finančního hlediska to vychází lépe, než kdyby cestoval někam do Ruska.zdroj: MF DNES